Добродојдовте на официјалната страница на Општина Демир Хисар!
ДЕМИРХИСАРКО КУЛТУРНО ЛЕТО 2017 - КУЛТУРНА ХАЦИЕНДА PDF Печати

Zlatna_obetka-1

22.07.2017

КАТАРЗИЧЕН ВОЗНЕС СО ТВОРЕШТВОТО НА КРСТЕВСКИ

Чувството на вистинска душевна рамнотежа се издигна до врвот уште по симболичното кравање на завесата и првите ноти испеани од македонската оперска дива Серафина Фантаузо на Културната хациенда на Демирхисарското културно лето 2017. Годинашната прва „хациенда“ му беше посветена на роднокрајниот писател, поет, новинар, хроничар, публицист и поранешен синдикалист, Слепчанецот Славе Крстевски – Бутка.

-          Концептот „Културна хациенда“ како дел од Демирхисарското лето, во својата суштина и замисла, покрај другото има за цел презентирање и афирмирање на современото творештво, урбаната култура и јавната уметност, како и развој и унапредување на дејноста  на поединците од областа на културата, односно во нашиов случај, и своевидна верификација, афирмација и признание и за долгогодишниот личен јавен, односно општествен придонес во заедницата во најразлични области од страна на нашите сограѓани, а особено во културата како најширок контекст на општествена надградба – рече покрај другото во своето обраќање градоначалникот Љупчо Блажевски кој додаде дека, со својот значаен влог во модерната поезија и проза, Славко Крстевски ги вознесе Демир Хисар и Македонија на врвен пиедестал, а себе си се воздигна во маркантна творечка фигура.

Пред поголем број присутни гости од повеќе градови на земјава, писатели, поети, сценаристи, режисери, актери, ликовни уметници, хуманисти и лични пријатели, на пригоден начин, на Славко Крстевски му беше врачено високото општинско признание плакета „Златна обетка“. Оваа награда општината ја доделува прпат од нејзиното востановување со новиот концепт на Демирхисарското културно лето, а за посебни заслуги во развојот и афирмацијата на културата во Општина Демир Хисар. Наградата ја врачи градоначалникот Љупчо Блажевски.

-          Ова е прво општинско признание што воопшто сум го добил од мојата општина и заради тоа се чувствувам неизмерно исполнето и благодарно – рече во дел од своето кусо своето кусо обраќање на благодарност лауреатот Славко Крстевски.

На овој високо уметнички културен настан беше изведена првата јавна проекција на документарниот филм „Крикови“ работен според сценарио режија на професор д-р Мишо Нетков од Универзитетот за аудиовизуелни уметности – ЕФТА, како и видео перформансот „Славко Крстевски“ работен според идеја на Благоја Шундовски.

Во останатиот уметнички дел од програмата, беше изведен сценско – драмскиот рецител „Вознеси“ од Горан Анчевски во чијашто изведба учествуваа авторот и поетесата Лидија Лучко - Јеремиќ, македонската оперска дива Серафина Фантаузо, а игуменот Серафим одржа пригодна промотивна реч по повод објавувањето на првата стихозбирка поезија напишана од сестринската обител на манастирот Свети Јован Крстител Слепче.

Целиот настан се одржа во организација на Општина Демир Хисар и монашката обител на манастирот Свети Јован Крстител, а во реновираната сала за културни настани во стариот конак на манастирот.

Zlatna_obetka-2

Во целокупната организација на настанот голем придонес даде и семејството Крстевски коешто на најзаслужните поддржувачи и помагатели им врачи признание на благодарност.

Zlatna_obetka-3Zlatna_obetka-4
 
ДЕМИРХИСАРСКО КУЛТУРНО ЛЕТО 2017 - PDF Печати
Skola-kraj-4

13.07.2017

ЗАВРШИ ЛЕТНАТА ШКОЛА

Синоќа, на пригодна свеченост што се одржа во средното училиште, беше означен крајот на првата Демирхисарска летна школа - историја, археологија, архитектура и уметност. На свеченоста присуствуваа сите учесници на Школата пред кои, предавачите и раковители на секциите имаа свои завршни резимеа.

На учесниците и останатите присутни им се обрати градоначалникот Љупчо Блажевски кој рече дека е исклучително задоволен што се остварија резултати над очекуваните и што, уште во своето прво издание, Школата целосно го оправда своето постоење, а најважно од сè, како што потенцира Блажевски, е што во некои од областите се дојде до нови, значајни и досега непознати научни сознанија.

Повеќе...
 
КОМУНАЛНО УРЕДУВАЊЕ PDF Печати
Most_vo_edinakovci-1

03.07.2017

ЕДИНАКОВСКИТЕ ОСНОВЦИ ЌЕ ДОБИЈАТ МОСТ

Учениците од подрачното основно училиште во Единаквци, од 1ви септември, селската суводолица ќе ја преминуваат преку метален мост. Барањето на родителите и потребата на основците ги препозна и целосно ги уважи локалната власт и уште во 2015 година го стави во програмските приоритети. 

Повеќе...
 
ДЕМИРХИСАРСКО КУЛТУРНО ЛЕТО 2017 - PDF Печати
19944563_247979109038701_6369862667396780848_o

07.07.2017

ЗАПОЧНА ДЕМИРХИСАРСКОТО КУЛТУРНО ЛЕТО 2017

Со традиционални  свечености, на големиот верски празник Иванден, во манастирот Свети Јован Претеча започна 4. издание на Демирхисарското културно лето. Во присуство на поголем број гости и претставници на научниот,  дипломатскиот,  црковниот, јавниот, културниот и политичкиот живот, на свеченоста говореше градоначалникот Љупчо Блажевски кој поздравувајќи го присуството на академиците Цветан Грозданов и Вера Битракова Грозданова, рече дека на овие демирхисарски простори,  низ  најразлични периоди од историјата, се раѓале, живееле и на трогателен начин биле измачувани или крвавеле голем број македонски страдалници и херои и се исцртувале темелите на современата македонска државност.

Повеќе...
 
ПРОТОКОЛ PDF Печати
Priem_za_Demirhisarsko_drustvo-1

03.07.2017

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БЛАЖЕВСКИ ГО ПРИМИ ПРЕТСТАВНИКОТ НА ДЕМИРХИСАРЦИТЕ ВО СИДНЕЈ

Претставнико на Демирхисарското социјално друштво од Сиднеј Австралија, Горан Димовски, денеска беше примен од градоначалникот на Општина Демир Хисар, Љупчо Блажевски.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 170

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер