Добродојдовте на официјалната страница на Општина Демир Хисар!
ШУМАРСКИ ВО ПОСЕТА НА ДЕМИР ХИСАР PDF Печати
Dekan-shumarski-1

23.11.2011

Како да се подигне нивото на интерес кај идните средношколци за изучување на шумарските науки и новите иницијативи на Шумарскиот факултет за имплементирање проекти од областа на заштитата и унапредувањето на животната средина, беа основни прашања за кои се разговараше при посетата на деканот на Шумарскиот факултет во Скопје, професор д-р Александар Трендафилов на Демир Хисар.

Повеќе...
 
ПРВА ПЕНЗИОНЕРСКА ХУМАНИТАРНА ПОМОШ PDF Печати

213.09.2011

Првпат од постоењето на општинското здружение на пензионерите во Демир Хисар, на 12  стари и изнемоштени пензионери денеска им беше поделена еднократна парична помош.

Средствата во висина од еднократен износ од 2000 денари се обезбедени преку солидарниот фонд на Здружението, а при денешната посета на домовите на пензионерите, помошта ја предадоа претседателот на Здружението  Драган Ангелевски, секретарот Живко Трајковски и претседателот на местниот одбор, Киро Блажевски.

Повеќе...
 
ПРАТЕНИКОТ ДОДЕВСКИ ВО ПОСЕТА НА ДЕМИР ХИСАР PDF Печати
Delagacija-1

Висока делегација од македонската дијаспора во Австралија преводена од пратеникот за Австралија и Азија, г-н Милорад Додевски, денска беше во еднодневна официјална посета на Демир Хисар. На почетокот од посетата, делегацијата имаше официјална средба со градоначалникот на општината, г -  Тони Ангелевски.

Повеќе...
 
СВЕЧЕНОСТИ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНОТ НА ОПШТИНАТА PDF Печати

107.09.2011

Со бројни свечености што се одржаа под покровителство на градоначалникот  Тони Ангелевски, на 7 – ми септември, во предвечериото на големото општонародни славење,  во Демир Хисар се славеше Осми септември, Денот на независноста, Втори септември, Денот на општината, како  јубилејот 20 години независна држава.

Повеќе...
 
ЛЕГАЛИЗАЦИЈА - ДЕМИР ХИСАР РЕКОРДЕР ПО ПОДНЕСЕНИ БАРАЊА PDF Печати
Legalizacija-posleden_den

03.09.2011

Иако последниот рок за поднесување барања за легалиузација истекува на полноќ, интересот на граѓаните не стивнува. Така, на пример, само денеска до 14 часот поднесени се над 150 барања. Претседателката на Комисијата Сузана Цуцуловска очекува барања да се доставуваат и попладне, па дури и до полноќ до кога ќе работи комисијата. Со последните барања, досега се поднесени околу 1700 барања. Ако се има предвид дека општинската администрација од 2000 – та година евидентирала околу 400 дивоградби во целата општина, бројот на поднесените барање е над сите очекувања и предвидувања.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Следно > Крај >>

Страница 269 од 276

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер